Παρακαλώ περιμένετε...

Δάπεδο Azobe, εξωτερικού χώρου
ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ: AA-WOOD-AZOBE

Το προϊόν είναι διαθέσιμο.
0,00 € / 1 Tετραγωνικό μέτρο
ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ: 1 Tετραγωνικό μέτρο

Τά ξύλα παράγονται από διάσταση τομής 0,6 χ 10 εκατοστά, έως και διάσταση τομής 30χ30 εκατοστά, με διαφορετικές τιμές ανά τρέχον μέτρο για την κάθε διάσταση. Μεταξύ αυτών των διαστάσεων, μπορείτε να διαλέξετε αυτή που σας ταιριάζει.


Το ΑΖΟΒΕ διατίθεται σε αρκετές συγκεκριμένες διαστάσεις, με παραλληλόγραμμη τομή, και επίσης μπορεί να κοπεί, σε οποιαδήποτε διάσταση, πάντα κατά παραγγελία. Η επεξεργασία του ξεκινάει απο τον κορμό.

Ενα ξύλο εξαιρετικής σκληρότητας, για χρήσης σέ χώρους μέ πολύ μεγάλη καταπόνηση. Καφε κόκκινης απόχρωσης, πολύ δύσκολα επεξεργάσιμο, επιφέρει μεγάλη καταπόνηση στά εργαλεία κοπής. Εξαιρετικό για εξωτερική χρήση deck.

Δείτε τα χαρακτηριστικά του, στη περιγραφή στο τέλος της σελίδας καί όλες τις τεχνικές προδιαγραφές, στο φύλλο δεδομένων, στις οδηγίες. .

Φέρει όλα τα πιστοποιητικά και έτσι παραδίδεται.






Common Name(s): Ekki, Azobe

Scientific Name: Lophira alata

Distribution: West Africa

Tree Size: 100-150 ft (30-46 m) tall, 5-6 ft (1.5-1.8 m) trunk diameter

Average Dried Weight: 66 lbs/ft3 (1,065 kg/m3)

Specific Gravity (Basic, 12% MC): .82, 1.06

Janka Hardness: 3,220 lbf (14,330 N)

Modulus of Rupture: 28,390 lbf/in2 (195.8 MPa)

Elastic Modulus: 2,754,000 lbf/in2 (18.99 GPa)

Crushing Strength: 13,890 lbf/in2 (95.8 MPa)

Shrinkage: Radial: 8.0%, Tangential: 11.1%, Volumetric: 18.3%, T/R Ratio: 1.4








Τεχνική περιγραφή.


Ιδανικό ξύλο για λιμενικά έργα, προβλήτες, λιμάνια γενικά.

Τροπικό είδος της δυτικής& κεντρικής Αφρικής (Καμερούν, Νιγηρία, Γκάνα, Koνγκό, , Γκαμπόν, Μπενίν κ.α.).

Είδος εξαιρετικά βαρύ, με χρώμα σκούρο κόκκινο προς βαθύ σοκολατί καφέ, με ευκρινείς λευκές γραμμές (βλ. εκχυλίσματα στους πόρους).

Ξύλο με αντίθετα νερά (σύνθετη στρεψοΐνια) και ανομοιόμορφη, τραχεία υφή. Πολύ ανθεκτικό γενικά (ένα από τα πιο ανθεκτικά τροπικά ξύλα). Πολύ ανθεκτικό και στους μύκητες. Μέτρια ανθεκτικό στους τερμίτες στην Αφρική. Είδος με πολύ μεγάλη αντοχή σε κάμψη και θλίψη, υψηλό MOE και υψηλή αντοχή σε κρούση.

Ξύλο εξαιρετικά αργό και δύσκολο στην ξήρανση με συχνά σφάλματα ρωγμών, ραγάδων, και παραμορφώσεων.

Απαιτεί προσεγμένη και καλή στοίβαξη. Παρατηρείται μεγάλη μεταβλητότητα διαστάσεων μετά την ξήρανση.Δεν εμποτίζεται, και είναι πολύ δύσκολο για κάμψη με άτμιση. Πολύ δύσκολο στην κατεργασία με εργαλεία χειρός και μηχανήματα και με πολύ υψηλό βαθμό άμβλυνσης εργαλείων.

Για πλάνισμα απαιτούνται μαχαίρια από ισχυρό κράμα με γωνία μαχαιριού400-450(μειωμένη γωνία κοπής και συμπληρωματική γωνία). Απαιτεί μεγάλη δύναμη τροφοδοσίας.Καίγεται επιφανειακά κατά το τρύπημα. Για κάρφωμα και βίδωμα απαιτείται πάντοτε προτρύπημα. Ικανοποιητική συγκόλληση. Καλή βαφή, καλό φινίρισμα.Χρησιμοποιείται σήμερα γενικά σε βαριές κατασκευές: προβλήτες και αποβάθρες λιμανιών,γέφυρες (δάπεδα), ειδικά σε στρωτήρες σιδηροδρόμων, βιομηχανικά δάπεδα, ράουλα, ξυλουργική και κατασκευές με αντοχή σε οξέα.



Color/Appearance: Heartwood is a dark reddish or violet brown. Pores contain light-colored mineral deposits which form small but conspicuous streaks throughout the wood. Sapwood is a pale pinkish white, with a gradual transition zone between the heartwood and sapwood.

Grain/Texture: Grain is interlocked, with a coarse texture and low natural luster.

Endgrain: Diffuse-porous; predominantly in radial multiples; very large pores in no specific arrangement, very few; light-colored mineral deposits common; parenchyma banded; narrow rays, spacing fairly close.

Rot Resistance: Rated as very durable, with good resistance to insect attacks. Good weathering characteristics.

Workability: Difficult to work on account of its density and interlocked grain, which can cause tearout. Ekki also has a pronounced blunting effect on cutting edges. Gluing can also pose problems due to its density and oil content.

Odor: No characteristic odor.

Allergies/Toxicity: Although severe reactions are quite uncommon, Ekki has been reported to cause skin irritation. See the articles Wood Allergies and Toxicity and Wood Dust Safety for more information.

Pricing/Availability: Ekki is seldom available in the United States, though it tends to be more readily available in Europe. Prices are expected to be in the mid to high range for an imported hardwood.

Sustainability: This wood species is not listed in the CITES Appendices, but is on the IUCN Red List. It is listed as vulnerable due to a population reduction of over 20% in the past three generations, caused by a decline in its natural range, and exploitation.

Common Uses: Bridges, boatbuilding, marine applications, decking, and flooring.

Comments: This tough, durable wood can be difficult to work, but its longevity (especially in marine applications) make it well worth the effort.


  • • Ξύλα με μεγάλη τάση. Ιδανικά γιά λιμενικά έργα και τραχύς συνθήκες καταπόνησης.
  • • Τά ξύλα παραδίδονται στις διαστάσεις που ζητάει ο πελάτης μας.
  • • Τά ξύλα παραδίδονται με τον τρόπο επεξεργασίας που ζητάει ο πελάτης μας.
  • • Βέλτιστο φάρδος 100-120 χιλιοστά.
  • • Για την αποφυγή σκεβρώσεων, το βίδωμα του κάθε σανιδιού, ή το βίδωμα τών κλίπς τοποθέτησης, πρέπει να γίνεται ανά 50 εκατοστά ΜΑΧ.
  • • Εάν βιδωθεί απευθείας το ξύλο στο υπόστρωμα, πρέπει να τοποθετηθούν δύο βίδες ανά φάρδος σανιδιού.
  • • Τήν ευθύνη της σωστής τοποθέτησης φέρει ο πελάτης.
  • 2-3 εργάσιμες ημέρες

    ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ NEWSLETTER

    Ενημερωθείτε με νέα και προσφορές από το aamaterials.gr

    PSN - Κατασκευή ιστοσελίδων Θεσσαλονίκη
    Κατασκευή ιστοσελίδων Θεσσαλονίκη